Blog

Greenwashing – co to?

Słowo greenwashing coraz częściej jest powtarzany w telewizji i mediach społecznościowych w momencie kiedy demaskowane są kolejne firmy, które ofereują klientom “ekościemę”. 

Termin nawiązuje do angielskiego słowa whitewashing oznaczającego wybielanie. Wszystko zaczęło się w 1986 roku. Amerykański aktywista Jay Westerveld dostrzegł pewną sytuację, którą opisał w swoim eseju. Otóż pewien hotel serdecznie zachęcał gości do używania ręczników kilka razy i nie odsyłania ich do prania po jednym użyciu. Reklama wskazywała na to, jak wiele wody dzięki temu oszczędzi każdy z nas. Tymczasem tak naprawdę chodziło o to, aby zaoszczędzić na detergentach1.

Istnieje kilka rodzajów greenwashingu stosowanych przez firmy, możemy wymienić między innymi: 

  • Nieprecyzyjne opisy produktów są które mają na celu ukryć jakąś półprawdę. Na produkcie może być napis, że zawiera produkty naturalne. W rzeczywistości ich ilość jest śladowa.
  • Wykorzystywanie nieprawdziwych / zakłamanych źródeł danych i informacji na poparcie danej tezy przedstawia. Jeśli odpowiednio długo poszukamy badania nie istnieją lub przeprowadzane są na małej próbie i ciężko wyniki przekładać na całą populację.
  • Unikanie podawania kosztów alternatywnych produktu. Eksponowane są zalety danej technologii zapominając, że w tym bilansie wad jest więcej. Wadą może być energooszczędna żarówka, która jest wykonana z materiałów szkodliwych dla środowiska.
  • Dołączanie do produktów przekłamane i fałszywe etykiety (zwłaszcza widoczne przy produktach rzekomo wegańskich i detergentach, gdzie producenci nie podają pełnego składu produktu).

W mniej. doskonale wiemy jakie metody greenwashingu stosują firmy. Nas oszukano już wielokrotnie. Właśnie dlatego podchodzimy do tematu ekościemy bardzo poważnie i zapewniamy naszym klientom pełną transparentność – jasne do zrozumienia etykiety z instrukcjami jak używać nasze produkty i z czego się one składają. Wszystkie informacje podane na stronie zawierają źródła, z których czerpiemy wiedzę i na bieżąco ją aktualizujemy. Właśnie dzięki temu wszyscy mogą rzetelnie zweryfikować to co jest zawarte na naszej stronie. 


  1. https://swiatoze.pl/greenwashing-czyli-ekosciema/

Polecane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *