Blog

Środki czystości, a zdrowie

Zdrowie i wpływ na nie środków czystości:

Ze środkami chemicznymi stykamy się całe życie, od pierwszego dnia kiedy pojawiamy się na tym świecie do dnia ostatniego. Detergentami, potocznie, nazywamy wszystkie środki które używamy do sprzątania, dezynfekcji, prania czy wybielania. Skoro sprzątanie to duża część naszego życia warto się zastanowić jaki wpływ na nasze zdrowie ma używanie wszystkich takich substancji. 

Jednymi z najbardziej niebezpiecznych składników środków do sprzątania są np. fosforany, triklosan, związki chemiczne chloru czy też niektóre z substancji zapachowych. Związki chemiczne dostają się do naszego organizmu zazwyczaj poprzez oczy, drogi oddechowe czy skórę. Często powodują podrażnienia i objawy jak świąd, kichanie, zawroty czy bóle głowy. Długotrwała ekspozycja na toksyczne substancje może prowadzić nawet do zaburzeń hormonalnych czy nowotworów

Najnowsze badania

W Szwajcarii przeprowadzono badania z użyciem najbardziej popularnych na rynku środków czystości. Okazało się, że aż 75% z nich zawierało środki drażniące, 64% szkodliwe, a 28% żrące. Najczęściej były one groźne dla oczu (59%) i skóry (50%). Większość też stwarzała ryzyko dla życia i zdrowia w przypadku połknięcia (60%). W podsumowaniu badania naukowcy podkreślili, że osoby profesjonalnie sprzątające są narażone na alergie, astmę, patologiczne zmiany skórny i dróg oddechowych.

Dodatkowo naukowcy z Bergen udowodnili, że częste sprzątanie środkami szkodliwymi dla naszego zdrowia. Najczęsciej rozpylany w powietrzu, powoduje takie zmiany w płucach jak wypalenie około 20 papierosów dziennie.

Na sam koniec, bardzo istotne jest podkreślenie że największe zagrożenie dla naszego zdrowia powodują środki, które są używane w niewłaściwy sposób. Przede wszystkim chodzi o produkty używane niezgodnie z przeznaczeniem i bez odpowiedniej ochrony. Nawet mydło staje się bardzo niebezpieczne gdy je połkniemy lub zatrzemy nim oczy. Właśnie dlatego do każdego naszego produktu dołączamy instrukcję i wskazówki jak sprzątać efektywnie bez uszczerbku na naszym zdrowiu. 

Dodatkowo warto pamiętać o podstawach że bardzo częste stosowanie chemii może zatykać i podrażniać nos, gardło, oczy oraz drogi oddechowe.

Polecane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *