Blog

Plastik, a ekologia

O plastiku słów kilka

Nie wyeliminujemy plastiku całkowicie z naszego życia, co w dzisiejszych czasach jest to niemożliwe. Plastik jest wszędzie, dosłownie wszędzie: ubieramy go, jemy z niego i używamy do mycia i sprzątania. Na szczęście jako racjonalni konsumenci zawsze możemy ograniczyć zużycie plastiku do minimum. Nieumiejętne gospodarowanie plastikiem powoduje, że przedostaje się on do środowiska w tym do gleby, rzek, mórz i oceanów, co powoduje bardzo duży wzrost zanieczyszczeń. Pozornie niegroźny odpad sieje ogromne spustoszenie wśród morskiej fauny i flory. Ryby zjadają drobne plastikowe elementy , a te później trafiają na nasze talerze. Mikro plastik wydostaje się z naszych ubrań w trakcie prania i czy kiedy przechowujemy żywność w plastikowych opakowaniach. Maleńkie elementy plastiku znajdowane są w warzywach, naszej krwi jak i w wodach płodowych.

Plastik, a surowce

Za najprzyjaźniejsze dla środowiska uznawane są surowce oznaczone skrótem HDPE oraz PET. Niestety nie każde nadają się do recyklingu. Wpływa na to chociażby substancja, która jest w butelce przechowywana, a także zabarwienie tworzywa. Trudny, a wręcz niemożliwy jest recykling surowca PET w kolorze czarnym. HDPE jest z kolei uważane jest za tworzywo najbezpieczniejsze dla zdrowia, nadające się do powtórnego wykorzystania.

Najlepszą metodą ratowania się przed złym działaniem plastiku jest przemyślenie swoich zakupów i tam gdzie to możliwe warto wybierać opakowania szklane lub papierowe, a w ostateczności produkty z tworzywa HDPE. Innym sposobem na wzmacnianie ekologicznych nawyków jest korzystanie z koncentratów. To rozwiązanie ogranicza emisję substancji chemicznych do środowiska, a do tego ogranicza zakup kolejnych plastikowych butelek.

Co zmienić ?

Poniżej dzielimy się jeszcze kilkoma radami, jak ograniczyć używanie plastiku w życiu codziennym: 

  • Przemyśl zakup, zastanów się czy na pewno potrzebujesz danego przedmiotu, poza wpływem na środowisko możesz również zaoszczędzić  
  • Noś ze sobą swoją butelkę czy kubek termiczny, w którym możesz poprosić o zaparzenie herbaty lub kawy 
  • Naprawiaj i nadawaj przedmiotom drugie życie i nie kupuj niepotrzebnie ( np. wybierając koncentraty chemiczne zamiast każdorazowo kupować nowy produkt )
  • Wybieraj kosmetyki bez mikrogranulek i jeśli to możliwe w szklanych opakowaniach 
  • Kupuj warzywa i owoce bez plastikowych opakowań
  • Zwracaj uwagę na tworzywa z jakich wykonane są zabawki twoich dzieci

Kupuj produkty typu refill czy koncentraty, niektóre możesz nawet znaleźć w naszym sklepie 🙂

Polecane posty

2 thoughts on “Plastik, a ekologia

  1. Agregator RSS pisze:

    Czytając te słowa, czuję, że autor nie tylko dzieli się wiedzą, ale także otwiera przed nami świat możliwości, zachęcając do refleksji i poszerzania horyzontów, co sprawia, że ten blog to prawdziwa skarbnica inspiracji.

  2. Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *